#10 NAS 907 Type J Cobalt Heavy-Duty Jobber Drill Bit
SKU
GFI C70143
$0.00
#10 NAS 907 Type J Cobalt Heavy-Duty Jobber Drill Bit
#10 NAS 907 Type J Cobalt Heavy-Duty Jobber Drill Bit
- Drill Construction - NAS 907 TYPE J
- Drill Size System - Wire
- Drill Style - Jobber Drill
- Flute Type - Spiral
- Hand of Cut - Right
- Hand of Spiral - Right
- Material - HSS-CO 8% (M42)
- Measurement System - Imperial
- Number of Flutes - 2
- Point Angle - 135°
- Point Style - Split
- Shank Configuration - Straight
- Surface Condition - Straw / Gold Oxide
- Tool Size - #10
| Diameter | 0.1935" |
|---|---|
| Diameter (Wire/Let) | 10 |
| Flute Length | 2.4375" |
| Flute Length (Metric) | 61.91mm |
| Overall Length | 3.6250" |
| Overall Length (Metric) | 92.07mm |
| Shank Size | 0.1935" |
| Shank Size (Metric) | 4.91mm |
| NSN | 5133-00-838-5245 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |