#30 Carbide Tipped High Speed Steel Short Flute Jobber Drill Bit
SKU
GFI C15916
$0.00
#30 Carbide Tipped High Speed Steel Short Flute Jobber Drill Bit
#30 Carbide Tipped High Speed Steel Short Flute Jobber Drill Bit
- Drill Size System - Wire
- Drill Style - Short Flute Jobber Drill
- Flute Type - Spiral
- Hand of Cut - Right
- Hand of Spiral - Right
- Material - HSS-CO 8% (M42)
- Measurement System - Imperial
- Number of Flutes - 2
- Point Angle - 135°
- Point Style - Split
- Shank Configuration - Straight
- Surface Condition - Steam Oxide
- Tool Size - #30
| Diameter | 0.1285" |
|---|---|
| Diameter (Wire/Let) | 30 |
| Flute Length | 0.9375" |
| Flute Length (Metric) | 23.81mm |
| Overall Length | 2.7500" |
| Overall Length (Metric) | 69.85mm |
| Shank Size | 0.1285" |
| Shank Size (Metric) | 3.26mm |
| NSN | 5133-00-894-5611 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |