4-1/2" Combination Pipe and Bench Vise, Swivel Base
SKU
YOS 32C
$0.00
4-1/2" Combination Pipe and Bench Vise, Swivel Base
4-1/2" Combination Pipe and Bench Vise, Swivel Base
65,000 PSI Tensile Ductile Iron Body Parts. Interlocking Swivel Base With 360 Degree Motion. 2 Lockdowns. Hardened, Replaceable Steel Pipe Jaws. Pipe Jaws Set Back to Allow for Machinist's Vise Use. Pipe Jaws Designed to Grip Pipe Securely. Design Helps Prevent Pipe Marring, Crushing or Bending. Conforms to Fed. Spec. GGG-V-410B Type IV. No Pinch Main Screw Handle. Replaceable Hardened Steel Flat Serrated Jaws. Continuous Rolled Thread on Main Screw.
| Jaw Width (nominal inches) | 4.5" |
|---|---|
| Jaw Opening (nominal inches) | 6" |
| Throat Depth (nominal inches) | 5" |
| Min Pipe Capacity (nominal inches) | .125" |
| Max Pipe Capacity (nominal inches) | 3.5" |
| Base | Swivel |
| Material | Ductile Iron |
| NSN | 5120-00-223-1951 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |