1-1/2" Nylox Power Tube Brush
SKU
WEE 21308
$0.00
1-1/2" Nylox Power Tube Brush, .035/180SC Fill, 2-1/2" Brush Length
1-1/2" Nylox Power Tube Brush
Ideal for Internal Deburring and Finishing Applications. Suitable for Use in Drill Presses and Manual and CNC Machine Tools.
| Item Dia. | 1-1/2" |
|---|---|
| Stem Dia. | 1/4" |
| Fill Dia. | 0.035 |
| Grit | 80 |
| Fill Matl. | SiC |
| Brush Length | 2-1/2" |
| Length | 5-1/2" |
| Spiral Type | DS/SS |
| Max RPM | 2,000 |
| Std. Pack | 10 |
| GSA Item | Yes |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |