1-1/2" Stem-Mounted Crimped Wire Wheel
SKU
WEE 17602
$0.00
1-1/2" Stem-Mounted Crimped Wire Wheel, .006" Steel Fill, 1/4" Stem
1-1/2" Stem-Mounted Crimped Wire Wheel
Provides a Flexible Brushing Action and Consistent Performance for Demanding Light Duty Cleaning and Deburring Applications. Wider Face Width to Cover More Area. 1/4" Stem.
| Item Dia. | 1-1/2" |
|---|---|
| Arbor Hole | 1/4" Stem |
| Fill Dia. | 0.006 |
| Fill Matl. | Steel |
| Face Width | 1/2" |
| Trim Length | 1/2" |
| Max RPM | 20,000 |
| Std. Pack | 10 |
| GSA Item | Yes |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |