.325" Nylox Micro Abrasive Tube Brush
SKU
WEE 26910
$0.00
.325" Nylox Micro Abrasive Tube Brush, 600 AO Grit, 1" Brush Length
.325" Nylox Micro Abrasive Tube Brush
Can be used on drills, drill presses or in CNC machining centers. Tube Brush (Micro Abrasive) - Silicate filament for ultra-fine deburring and cleaning of small internal holes.
| Item Dia. | 0.325" |
|---|---|
| Stem Dia. | 0.115" |
| Grit | 600 |
| Fill Matl. | AO |
| Brush Length | 1" |
| Length | 5" |
| Spiral Type | SS/SS |
| For Hole Dia. Dec. | 0.313" |
| For Hole Dia. Frac. | 5/16" |
| Max RPM | 2,000 |
| Std. Pack | 10 |
| GSA Item | Yes |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |