1-1/2" Nylox Small Diameter Wheel Brush
SKU
WEE 29353
$0.00
1-1/2" Small Diameter Nylox Wheel Brush, .035/180SC Crimped Wheel, 1/2" Arbor Hole
1-1/2" Nylox Small Diameter Wheel Brush
Ideal for Addressing Recesses and Internal Features. Ideal for Delivering a Targeted Brushing Action.
| Item Dia. | 1-1/2" |
|---|---|
| Arbor Hole | 1/2" |
| Fill Dia. | 0.035 |
| Grit | 180 |
| Fill Matl. | SiC |
| Fill Style | Crimped |
| Face Width | 3/8" |
| Trim Length | 1/4" |
| Max RPM | 10,000 |
| Std. Pack | 10 |
| GSA Item | Yes |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |