1/2 in. Variable Speed Reversible Hammer Drill
1/2 in. Variable Speed Reversible Hammer Drill
1/2 in. Variable Speed Reversible Hammer Drill
The DEWALT 1/2 inch VSR Hammer Drill features a high-performance 7.8 amp motor that provides overload protection. This dual-mode hammer drill is ideal for wood, steel and masonry applications, and offers a 360-degree side handle with depth rod to help deliver great control, versatility and depth accuracy. This hammer drill has a lightweight design to help limit user fatigue, as well as a 2-finger rubber trigger for comfort. 2700 RPM maximum speed for powerful performance. 1/2 in. keyed chuck for bit retention. Variable speeds that deliver precise hole placement on work surfaces. 8 ft. cord for maneuverability. Reverse switch for your convenience. 3-year limited manufacturer warranty. 1-year free service contract with DEWALT. 90-day money-back guarantee. 360-degree side handle with depth rod offers great control, versatility and depth accuracy. Reverse switch for your convenience.
| Maximum hole diameter (in.) | 1.25 |
|---|---|
| Product Height (in.) | 12.5 in |
| Product Depth (in.) | 8.5 in |
| Product Width (in.) | 3.5 in |
| Amperage (amps) | 7.8 |
| Drill/ Driver Type | Hammer Drill/ Driver |
| Blows per Minute | 46000 |
| Forward/reverse switch | Reverse switch |
| Chuck Size | 1/2 In. |
| Maximum Speed (rpm) | 2700 |
| Product Weight (lb.) | 4.3 lb |
| Cord Length (ft.) | 8 |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |