6# SLEDGE HAMMER WITH 16" WOODEN HANDLE
SKU
CTC PR600
$0.00
6# SLEDGE HAMMER WITH 16" WOODEN HANDLE
6# SLEDGE HAMMER WITH 16" WOODEN HANDLE
| Head Material | Forged Steel |
|---|---|
| Head Weight | 6 lb. |
| Overall Length | 36" |
| Handle Material | Hickory Wood |
| Handle Design | Straight |
| Tether Capable | Standard Tool (Accessory Needed for Tethering) |
| Face Diameter | 1-3/4" |
| Head Width | 2-3/16" |
| Head Length | 6" |
| Head Color | Natural |
| Handle Color | Natural |
| Features | Striking Face Precision Machined with Proper Radius and Chamfer (Bevel) |
| NSN | 5120-00-265-7462 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |