1/4" x 10" x 12" Rock Carbide SDS Plus Hammer Bit
SKU
DEW DW5420
$0.00
1/4" x 10" x 12" Rock Carbide SDS Plus Hammer Bit
1/4" x 10" x 12" Rock Carbide SDS Plus Hammer Bit
Using a rotary hammer to blast through rock and concrete can be a time-consuming, laborious chore, unless you’ve got the right bit. The DEWALT Solid-Head SDS plus is the right bit. It’s equipped with thick solid rock carbide tips, which contains twice the carbide found on competing bits. And thanks to its four-flute design, this bit rapidly removes dust and drills hole with lightning speed. Rock carbide tip for longer bit life. Elongated four flute helix for faster material removal. Increased steel prevents breakage. For use with electric or cordless rotary hammers. Used for drilling holes in poured concrete and other masonry.
| Assembled Depth (in.) | 1.875 in |
|---|---|
| Bit Diameter | 1/4 in |
| Assembled Height (in.) | 15.25 in |
| Bit diameter (in.) | .25 |
| Assembled Width (in.) | .5 in |
| Drilling Depth (in) | 10 |
| NSN | 5120-01-590-5940 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |