HAMMER, FRAMING NYLON 22 OZ
SKU
EST E3-22SM
$0.00
HAMMER, FRAMING NYLON 22 OZ
HAMMER, FRAMING NYLON 22 OZ
| Assembled Depth (in.) | 1.25 in |
|---|---|
| Handle Length (in.) | 14 |
| Assembled Height (in.) | 13.63 in |
| Weight of Head (oz.) | 22 |
| Assembled Width (in.) | 5.5 in |
| Claw Type | Rip |
| Handle Material | Comfort Grip |
| Color Family | Silver |
| Replaceable Head | No |
| Hammer Type | Framing |
| Hand Tool Type | Hammer |
| Tools Product Type | Hand Tool |
| NSN | 5120-01-069-5686 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |