10 lb. Sledge Hammer
SKU
AMP H-72FG
$0.00
10 lb. Sledge Hammer
10 lb. Sledge Hammer
Non-Sparking, Non-Magnetic, Corrosion Resistant. 10 lb. Head Weight.
| Head Material | High Strength Nickel Aluminum Bronze |
|---|---|
| Head Weight | 10 ob. |
| Overall Length | 33" |
| Handle Material | Fiberglass Rubber |
| Handle Design | Cushion Grip |
| Face Diameter | 2-1/2" |
| Head Width | 2-1/2" |
| Head Length | 7" |
| Color | Yellow/Black |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |