HAMMERCROSSPEIN15HNDL, PR40XP, CTC PR40XP
SKU
CTC PR40XP
$0.00
HAMMERCROSSPEIN15HNDL, PR40XP, CTC PR40XP
HAMMERCROSSPEIN15HNDL, PR40XP, CTC PR40XP
| Item | Cross Pein Hammer |
|---|---|
| Head Material | Forged Steel |
| Head Weight | 4 lb. |
| Overall Length | 15" |
| Handle Material | Hickory Wood |
| Handle Design | Straight |
| Tether Capable | Standard Tool (Accessory Needed for Tethering) |
| Face Diameter | 1-3/4" |
| Head Width | 1-3/4" |
| Head Length | 5-3/4" |
| Head Color | Natural |
| Handle Color | Natural |
| Features | Striking Face Precision Machined with Proper Radius and Chamfer (Bevel), Made in USA |
| Standards | ASME B107.54-2001 |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |