4# CROSS PIEN HAMMER WITH 14" FIBERGLASS HANDLE
SKU
CTC PR40XPFG
$0.00
4# CROSS PIEN HAMMER WITH 14" FIBERGLASS HANDLE
4# CROSS PIEN HAMMER WITH 14" FIBERGLASS HANDLE
| Item | Cross Pein Hammer |
|---|---|
| Head Material | Forged Steel |
| Head Weight | 4 lb. |
| Overall Length | 15" |
| Handle Material | Fiberglass |
| Handle Design | Ergonomic |
| Tether Capable | Standard Tool (Accessory Needed for Tethering) |
| Face Diameter | 1-3/4" |
| Head Width | 1-3/4" |
| Head Length | 5-3/4" |
| Head Color | Natural |
| Handle Color | Black |
| Features | Striking Face Precision Machined with Proper Radius and Chamfer (Bevel), Made in USA |
| Standards | ASME B107.54-2001 |
| GSA Item | Yes |
|---|---|
| FedMall Item | No |