2000 Series Ironworker's Pliers Heavy-Duty Cutting
SKU
KLE D2000-7CST
$0.00
2000 Series Ironworker's Pliers Heavy-Duty Cutting
2000 Series Ironworker's Pliers Heavy-Duty Cutting
Twists and cuts soft annealed rebar tie wire. Cuts ACSR, screws, nails and most hardened wire. Spring-loaded action for self-opening. Induction hardened cutting knives for long life. Hot-riveted joint ensures smooth action and no handle wobble. Unique handle tempering helps absorb the ''snap'' when cutting wire. Precision-hardened plier head for on-the-job toughness. Plastic-dipped handles for comfort and ease of identification. ''Handform'' handles for full gripping and cutting power. Custom, US-made tool steel.
| Handle Color | royal blue |
|---|---|
| Handle Finish | plastic-dipped |
| Jaw Length | 1-9/32'' (33 mm) |
| Jaw Thickness | 1/2'' (13 mm) |
| Jaw Width | 1-5/32'' (29 mm) |
| Knife Length | 5/8'' (16 mm) |
| Nose Type | Square |
| Overall Length | 9-1/4'' (235 mm) |
| Weight (lbs.) | .63 |
| GSA Item | Yes |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | 092644703782 |