2000 Series 7" Heavy Duty Side Cutting Lineman's Pliers
SKU
KLE D2000-7
$0.00
2000 Series 7" Heavy Duty Side Cutting Lineman's Pliers
2000 Series 7" Heavy Duty Side Cutting Lineman's Pliers
Cuts ACSR, screws, nails and most hardened wire. High-leverage design. Rivet is closer to the cutting edge for 46-percent greater cutting and gripping power than other plier designs. Induction hardened cutting knives for long life. Hot-riveted joint ensures smooth action and no handle wobble. Streamlined design with sure-gripping, cross-hatched knurled jaws. Unique handle tempering helps absorb the ''snap'' when cutting wire. Precision-hardened plier head for on-the-job toughness. Custom, US-made tool steel. Plastic-dipped handles for comfort and ease of identification. ''Handform'' handles for full gripping and cutting power. Features combination polished and black-oxide finish.
| Handle Color | royal blue |
|---|---|
| Handle Finish | plastic-dipped |
| Jaw Length | 1-9/32'' (33 mm) |
| Jaw Thickness | 1/2'' (13 mm) |
| Jaw Width | 1-1/32'' (26 mm) |
| Knife Length | 3/4'' (19 mm) |
| Nose Type | New England |
| Overall Length | 7-7/8'' (200 mm) |
| Weight (lbs.) | .66 |
| GSA Item | Yes |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | 092644700736 |