8" Slip Joint Plier
SKU
CHA 528
$0.00
8" Slip Joint Plier
8" Slip Joint Plier
No tool box is complete without CHANNELLOCK Slip Joint pliers. They're versatile, easy to use and come with legendary strength and reliavility.
| Overall Length | 8.00 in/200.00 mm |
|---|---|
| Jaw Length | 0.99 in/25.00 mm |
| Joint Thickness | 0.36 in/9.00 mm |
| Joint Width | 1.17 in/30.00 mm |
| Handle Span | 1.82 in/46.00 mm |
| Weight | 0.58 lbs/263.00 g |
| NSN | 5120-00-061-8546 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |