12", Tongue & Groove Pliers
SKU
CHA 440
$0.00
12", Tongue & Groove Pliers
12", Tongue & Groove Pliers
12" Straight Jaw Tongue & Groove Plier With Comfort Grip
| (A) Overall Length | 12.00 in 300.00 mm |
|---|---|
| (B) Jaw Length | 1.50 in 38.00 mm |
| (C) Joint Thickness | 0.50 in 12.70 mm |
| (H) Handle Span | 1.81 in 46.00 mm |
| Weight | 1.64 lbs 744.00 g |
| # of Adjustments | 7 |
| Jaw Capacity | 2.25 in 57.00 mm |
| NSN | 5120-01-648-4570 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |