4" Machinist Vise, 360 Degree Swivel Base
SKU
YOS 204
$0.00
4" Machinist Vise, Swivel Base
Yost 4" Machinist Vise with 360 Degree Swivel Base conforms to Fed. Spec. GGG-V-410B Type VI Class 2, and includes the following features: 65,000 PSI Tensile Ductile Iron Body Parts, Interlocking Swivel Base With 360 Degree Motion, 2 Lockdowns, No Pinch Main Screw Handle, Replaceable Hardened Steel Serrated Jaws, and Continuous Rolled Thread on Main Screw.
| Jaw Width (nominal inches) | 4" |
|---|---|
| Jaw Opening (nominal inches) | 6.5" |
| Throat Depth (nominal inches) | 4" |
| Min Pipe Capacity (nominal inches) | No |
| Max Pipe Capacity (nominal inches) | - |
| Base | Swivel |
| Material | Ductile Iron |
| NSN | 5120-01-652-0440 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |