GRINDER, 4.5" VARIABLE SPEED
SKU
MAK 9564P
$0.00
GRINDER, 4.5" VARIABLE SPEED
GRINDER, 4.5" VARIABLE SPEED
| Wheel Diameter | 4-1/2" |
|---|---|
| AMPS | 10 |
| No Load Speed | 11,900 RPM |
| Spindle Thread | 5/8" - 11 UNC |
| Lock-On Switch | No |
| Lock-Off Switch | Yes |
| Switch Type | Body grip/paddle |
| Overall Length | 12-1/8" |
| Net Weight | 5.1 lbs. |
| Variable speed control dial | No |
| Power Type | Corded |
| Bind-Up Control | Yes |
| Shipping Weight | 6.5 lbs. |
| NSN | 5130-01-652-1055 |
|---|---|
| GSA Item | No |
| FedMall Item | No |
| UPC | 088381-638432 |