1/2" - 1/2" Drive 12-Point Standard Impact Socket 4866
SKU
WRI 4866
$0.00
1/2" - 1/2" Drive 12-Point Standard Impact Socket 4866
1/2" - 1/2" Drive 12-Point Standard Impact Socket 4866
- Wright Drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology
- Improved torque load capabilities of every fastener
- Stress is distributed over a much larger area
- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength
- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design
| Size | 1/2" |
|---|---|
| Weight | 0.15 |
| Nom. Size | 1/2" |
| Shape | I |
| L | 1-15/32" |
| Ds | 53/64" |
| Dd | 15/16" |
| Bd | 17/64" |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |