1/2" Dr. 12 Pt. Deep Metric Socket 46-21MM
SKU
WRI 46-21MM
$0.00
1/2" Dr. 12 Pt. Deep Metric Socket 46-21MM
1/2" Dr. 12 Pt. Deep Metric Socket 46-21MM
Wright Drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology. Improved torque load capabilities of every fastener. Stress is distributed over a much larger area. Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength. Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design.
| Size | 21mm |
|---|---|
| Weight | 0.36 |
| Nom. Size | 21mm |
| Shape | II |
| L | 82.55 |
| Ds | 28.58 |
| Dd | - |
| Bd | 63.72mm |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |