1/2" Dr. 12 Pt. Deep Metric Socket 46-26MM
SKU
WRI 46-26MM
$0.00
1/2" Dr. 12 Pt. Deep Metric Socket 46-26MM
1/2" Dr. 12 Pt. Deep Metric Socket 46-26MM
Wright Drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology. Improved torque load capabilities of every fastener. Stress is distributed over a much larger area. Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength. Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design.
| Size | 26mm |
|---|---|
| Weight | 0.44 |
| Nom. Size | 26mm |
| Shape | III |
| L | 82.55 |
| Ds | 34.53 |
| Dd | 27.78 |
| Bd | 61.41mm |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |