1/2" Dr. 12 Pt. Deep Socket 4616
SKU
WRI 4616
$0.00
1/2" Dr. 12 Pt. Deep Socket 4616
1/2" Dr. 12 Pt. Deep Socket 4616
Wright Drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology. Improved torque load capabilities of every fastener. Stress is distributed over a much larger area. Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength. Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design.
| Size | 1/2" |
|---|---|
| Weight | 0.24 |
| Nom. Size | 1/2" |
| Shape | I |
| L | 3-1/16" |
| Ds | 3/4" |
| Dd | 13/16" |
| Bd | 17/64" |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |