1-3/16" 1/2" Drive 12 Point Chrome Socket
SKU
WRI 4138
$0.00
1-3/16" 1/2" Drive 12 Point Chrome Socket
1-3/16" 1/2" Drive 12 Point Chrome Socket
- Wright Drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology
- Improved torque load capabilities of every fastener
- Stress is distributed over a much larger area
- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength
- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design
| Size | 1-3/16" |
|---|---|
| Weight | 0.36 |
| Nom. Size | 1-3/16" |
| Shape | III |
| L | 1-7/8" |
| Ds | 1-37/64" |
| Dd | 1-7/64" |
| Bd | 63/64" |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |