20mm 1/2" Drive 12 Point Chrome Metric Socket
SKU
WRI 41-20MM
$0.00
20mm 1/2" Drive 12 Point Chrome Metric Socket
20mm 1/2" Drive 12 Point Chrome Metric Socket
- Wright Drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology
- Improved torque load capabilities of every fastener
- Stress is distributed over a much larger area
- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength
- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design
| Size | 20mm |
|---|---|
| Weight | 0.19 |
| Nom. Size | 20mm |
| Shape | II |
| L | 38.10 |
| Ds | 27.78 |
| Dd | - |
| Bd | 19.60mm |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |