21MM 1/2" Drive 12 Point Chrome Metric Socket
SKU
WRI 41-21MM
$0.00
21MM 1/2" Drive 12 Point Chrome Metric Socket
21MM 1/2" Drive 12 Point Chrome Metric Socket
- Wright Drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology.
- Improved torque load capabilities of every fastener.
- Stress is distributed over a much larger area.
- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength.
- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design.
| Size | 21mm |
|---|---|
| Weight | 0.22 |
| Nom. Size | 21mm |
| Shape | II |
| L | 39.69 |
| Ds | 28.97 |
| Dd | - |
| Bd | 20.87mm |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |