25MM 1/2" Drive 12 Point Chrome Metric Socket
SKU
WRI 41-25MM
$0.00
25MM 1/2" Drive 12 Point Chrome Metric Socket
25MM 1/2" Drive 12 Point Chrome Metric Socket
- Wright Drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology
- Improved torque load capabilities of every fastener
- Stress is distributed over a much larger area
- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength
- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design
| Size | 25mm |
|---|---|
| Weight | 0.33 |
| Nom. Size | 25mm |
| Shape | II |
| L | 42.86 |
| Ds | 33.34 |
| Dd | - |
| Bd | 22.71mm |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |