26mm 1/2" Drive 12 Point Chrome Metric Socket
SKU
WRI 41-26MM
$0.00
26mm 1/2" Drive 12 Point Chrome Metric Socket
26mm 1/2" Drive 12 Point Chrome Metric Socket
- Wright Drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology.
- Improved torque load capabilities of every fastener.
- Stress is distributed over a much larger area.
- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength.
- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design.
| Size | 26mm |
|---|---|
| Weight | 0.27 |
| Nom. Size | 6mm |
| Shape | III |
| L | 44.45 |
| Ds | 34.93 |
| Dd | 27.78 |
| Bd | 23.31mm |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |