28MM 1/2" Drive 12 Point Chrome Metric Socket
SKU
WRI 41-28MM
$0.00
28MM 1/2" Drive 12 Point Chrome Metric Socket
28MM 1/2" Drive 12 Point Chrome Metric Socket
- Wright Drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology
- Improved torque load capabilities of every fastener
- Stress is distributed over a much larger area
- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength
- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design
| Size | 28mm |
|---|---|
| Weight | 0.30 |
| Nom. Size | 28mm |
| Shape | III |
| L | 46.04 |
| Ds | 38.10 |
| Dd | 28.97 |
| Bd | 24.22mm |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |