9/16" 1/2" Drive 6 Point Deep Socket Industrial Deep Socket
SKU
WRI 34518
$0.00
9/16" 1/2" Drive 6 Point Deep Socket Industrial Deep Socket
9/16" 1/2" Drive 6 Point Deep Socket Industrial Deep Socket
- Wright Drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology
- Improved torque load capabilities of every fastener
- Stress is distributed over a much larger area
- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength
- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design
| Size | 9/16" |
|---|---|
| Weight | 0.25 |
| Nom. Size | 9/16" |
| Shape | I |
| L | 3-1/64" |
| Ds | 55/64" |
| Dd | 15/16" |
| Bd | 21/64" |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |