1/2" 1/2" Drive 8 Point Chrome Square Socket
SKU
WRI 4316
$0.00
1/2" 1/2" Drive 8 Point Chrome Square Socket
1/2" 1/2" Drive 8 Point Chrome Square Socket
- Wright Drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology.
- Improved torque load capabilities of every fastener.
- Stress is distributed over a much larger area.
- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength.
- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design.
| Size | 1/2" |
|---|---|
| Weight | 0.15 |
| Nom. Size | 1/2" |
| Shape | II |
| L | 1-15/32" |
| Ds | 7/8" |
| Dd | - |
| Bd | 17/64" |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |