13/16" 1/2" Drive Special 8 Point Chrome Square Socket
SKU
WRI 4326
$0.00
1/2" Dr. 8 Pt. Square Standard Sockets 4326
13/16" 1/2" Drive Special 8 Point Chrome Square Socket
- Wright Drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology.
- Improved torque load capabilities of every fastener.
- Stress is distributed over a much larger area.
- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength.
- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design.
| Size | 13/16" |
|---|---|
| Weight | 0.35 |
| Nom. Size | 13/16" |
| Shape | II |
| L | 1-9/16" |
| Ds | 1-5/16" |
| Dd | - |
| Bd | 49/64" |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |