1/2" Drive, 13/16", 6 Point Universal Impact Socket
SKU
STP 74280P
$0.00
Universal Impact Socket 1/2" Drive 13/16" - 6 Point
Ball and spring design which allows for a 30° working angle. Smooth 360° rotation. Proto 6 Point Impact Sockets are ideal for use on stubborn or damaged fasteners and also on fasteners made from soft materials.
| Finish | Black Oxide |
|---|---|
| Item | Flex Impact Socket |
| Material | Alloy Steel |
| Number of Points | 6 |
| Output Type | Hex |
| Overall Length | 2-19/32" |
| SAE or Metric | SAE |
| Size | 13/16" |
| Socket Depth | Standard |
| Socket Type | Flex |
| Unit of Measure | EA |
| Brand Name | PROTO |
| Drive Size | 1/2" |
| Drive Type | Square |
| NSN | 5130-01-648-9751 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |