9/64" 1/4" Drive Hex Bit With Socket
SKU
WRI 2207
$0.00
9/64" 1/4" Drive Hex Bit With Socket
9/64" 1/4" Drive Hex Bit With Socket
- Wright Drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology
- Improved torque load capabilities of every fastener
- Stress is distributed over a much larger area
- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength
- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design
| Size | 9/64" |
|---|---|
| Weight | 0.02 |
| Nom. Size | 9/64" |
| Socket Dia. | 1/2" |
| Overall Length | 1-15/16" |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |