19/32" 1/2" Drive 12 Point Chrome Socket
SKU
WRI 4119
$0.00
19/32" 1/2" Drive 12 Point Chrome Socket
19/32" 1/2" Drive 12 Point Chrome Socket
- Patented Wright Drive® distributes contact over a larger surface area for greater gripping power and strength.
- Forged and Machined for Best Fit and Unyielding Strength.
- Easy to read stamp pattern in order to quickly determine opening size.
- Made in the USA. Designed, Engineered and Manufactured in Barberton, OH.
- Meets and exceeds ASME B107 hand tool standards.
| Size | 19/32" |
|---|---|
| Weight | 0.12 |
| Nom. Size | 19/32" |
| Shape | II |
| L | 1-15/32" |
| Ds | 55/64" |
| Dd | 55/64" |
| Bd | 23/64" |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |