3/16" 1/4" Drive 12 Point Deep Socket
SKU
WRI 2606
$0.00
3/16" 1/4" Drive 12 Point Deep Socket
3/16" 1/4" Drive 12 Point Deep Socket
- Wright Drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology.
- Improved torque load capabilities of every fastener.
- Stress is distributed over a much larger area.
- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength.
- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design.
| Size | 3/16" |
|---|---|
| Weight | 0.03 |
| Nom. Size | 3/16" |
| Shape | I |
| L | 2-1/32" |
| Ds | 19/64" |
| Dd | 7/16" |
| Bd | 3/32" |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |