1/4" Drive 12 Point Deep Socket, 3/8"
SKU
WRI 2612
$0.00
1/4" Drive 12 Point Deep Socket, 3/8"
1/4" Drive 12 Point Deep Socket, 3/8"
- Wright Drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology
- Improved torque load capabilities of every fastener
- Stress is distributed over a much larger area
- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength
- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design
| Size | 3/8" |
|---|---|
| Weight | 0.08 |
| Nom. Size | 3/8" |
| Shape | II |
| L | 2-1/32" |
| Ds | 17/32" |
| Dd | - |
| Bd | 1/4" |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |