#0 Phillips Pocket Clip Screwdriver
SKU
KLE P12
$0.00
#0 Phillips Pocket Clip Screwdriver
#0 Phillips Pocket Clip Screwdriver
Round-shank, Phillips-tip screwdriver with convenient pocket clip. Tough amber, smooth Comfordome handle fits in the palm of the hand comfortably. Chrome-plated shaft helps prevent corrosion. Internal flanges provide solid, twist-resistant shaft anchor. Nickel-chrome, precision-forged and polished blades with black tips. Meets or exceeds applicable ASME / ANSI specifications.
| Overall Length: | 5'' (127 mm) |
|---|---|
| Shank Length: | 2-1/2'' (64 mm) |
| Shank Tip Width: | 1/8'' (3 mm) |
| Weight (lbs.): | .05 |
| GSA Item | Yes |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| Country of Origin | United States |
| UPC | 092644321191 |