1-1/4" 1/2" Drive 12 Point Deep Impact Socket
SKU
WRI 4990A
$0.00
1-1/4" 1/2" Drive 12 Point Deep Impact Socket
1-1/4" 1/2" Drive 12 Point Deep Impact Socket
- Wright Drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology
- Improved torque load capabilities of every fastener
- Stress is distributed over a much larger area
- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength
- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design
| Size | 1-1/4" |
|---|---|
| Nom. Size | 1-1/4" |
| Shape | III |
| L | 3-1/2" |
| Ds | 1-3/4" |
| Dd | 1-3/8" |
| Bd | 2-19/32" |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |