1-7/16" 1/2" Drive 12 Point Chrome Socket
SKU
WRI 4146
$0.00
1-7/16" 1/2" Drive 12 Point Chrome Socket
1-7/16" 1/2" Drive 12 Point Chrome Socket
- Wright Drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology.
- Improved torque load capabilities of every fastener.
- Stress is distributed over a much larger area.
- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength.
- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design.
| Size | 1-7/16" |
|---|---|
| Weight | 0.73 |
| Nom. Size | 1-7/16" |
| Shape | III |
| Length | 2-1/16" |
| Ds | 1-15/16" |
| Dd | 1-3/8" |
| Bd | 1-3/32" |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |