18MM 1/2" Drive 12 Point Chrome Metric Socket
SKU
WRI 41-18MM
$0.00
18MM 1/2" Drive 12 Point Chrome Metric Socket
18MM 1/2" Drive 12 Point Chrome Metric Socket
- Wright Drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology
- Improved torque load capabilities of every fastener
- Stress is distributed over a much larger area
- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength
- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design
| Size | 18mm |
|---|---|
| Weight | 0.16 |
| Nom. Size | 18mm |
| Shape | II |
| L | 37.30 |
| Ds | 25.40 |
| Dd | - |
| Bd | 59.51mm |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |