11/16" 1/2" Drive 8 Point Chrome Square Socket
SKU
WRI 4322
$0.00
11/16" 1/2" Drive 8 Point Chrome Square Socket
11/16" 1/2" Drive 8 Point Chrome Square Socket
- Wright Drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology.
- Improved torque load capabilities of every fastener.
- Stress is distributed over a much larger area.
- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength.
- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design.
| Size | 11/16" |
|---|---|
| Weight | 0.27 |
| Nom. Size | 11/16" |
| Shape | II |
| Length | 1-15/32" |
| Ds | 1-11/64" |
| Dd | - |
| Bd | 11/16" |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |