1-3/16" 1/2" Drive 6 Point Deep Impact Socket
SKU
WRI 4938
$0.00
1-3/16" 1/2" Drive 6 Point Deep Impact Socket
1-3/16" 1/2" Drive 6 Point Deep Impact Socket
- Wright Drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology.
- Improved torque load capabilities of every fastener.
- Stress is distributed over a much larger area.
- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength.
- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design.
| Size | 1-3/16" |
|---|---|
| Nom. Size | 1-3/16" |
| L | 3-1/2" |
| Ds | 1-11/16" |
| Dd | 1-3/16" |
| Bd | 2-39/64" |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |