1" Dr. 6 Pt. Deep Impact Socket 8972
SKU
WRI 8972
$0.00
1" Dr. 6 Pt. Deep Impact Socket 8972
1" Dr. 6 Pt. Deep Impact Socket 8972
Size 2-1/4-Inch weight 4.47.
Nominal size 2-1/4-Inch shape III.
Length 4 3/32-Inch diameter socket 3-1/4-Inch.
Diameter drive 2 7/16-Inch broach depth 2 5/8-Inch.
Ret ring 6584.
| Size | 2-1/4" |
|---|---|
| Weight | 4.47 |
| Nom. Size | 2-1/4" |
| Shape | III |
| L | 4-3/32" |
| Ds | 3-1/4" |
| Dd | 2-7/16" |
| Bd | 2-5/8" |
| Ret-Ring | 6584 |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |