1/2" Dr. 12 Pt. Deep Socket 4634
SKU
WRI 4634
$0.00
1/2" Dr. 12 Pt. Deep Socket 4634
1/2" Dr. 12 Pt. Deep Socket 4634
Wright Drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology. Improved torque load capabilities of every fastener. Stress is distributed over a much larger area. Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength. Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design.
| Size | 1-1/16" |
|---|---|
| Weight | 0.45 |
| Nom. Size | 1-1/16" |
| Shape | III |
| L | 3-1/16" |
| Ds | 1-13/32" |
| Dd | 1-7/64" |
| Bd | 2-13/64" |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |