1-5/16" 1/2" Drive 6 Point Deep Impact Socket
SKU
WRI 4942
$0.00
1-5/16" 1/2" Drive 6 Point Deep Impact Socket
1-5/16" 1/2" Drive 6 Point Deep Impact Socket
- Wright Drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology.
- Improved torque load capabilities of every fastener.
- Stress is distributed over a much larger area.
- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength.
- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design.
| Size | 1-5/16" |
|---|---|
| Weight | 1.00 |
| Nom. Size | 1-5/16" |
| Shape | III |
| L | 3-5/8" |
| Ds | 2-1/64" |
| Dd | 1-13/32" |
| Bd | 2-9/16" |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |