13/16" 1/2" 12 Point Deep Impact Socket
SKU
WRI 4976
$0.00
13/16" 1/2" 12 Point Deep Impact Socket
13/16" 1/2" 12 Point Deep Impact Socket
- Wright Drive takes full advantage of advanced CAD/CAM technology
- Improved torque load capabilities of every fastener
- Stress is distributed over a much larger area
- Leverage is improved, eliminating rounding and increasing strength
- Tool-to-fastener contact area is ten times greater than with a conventional design
| Size | 13/16" |
|---|---|
| Nom. Size | 13/16" |
| Shape | II |
| L | 3-1/4" |
| Ds | 1-15/64" |
| Dd | - |
| Bd | 2-1/2" |
| GSA Item | No |
|---|---|
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |