Plus Standard Slotted Tip Screwdriver, 3/8 Inch X 10 Inch
SKU
STP 66-160-A
$0.00
Plus Standard Slotted Tip Screwdriver, 3/8 Inch X 10 Inch
Plus Standard Slotted Tip Screwdriver, 3/8 Inch X 10 Inch
Fluted Handle. Twist-Resistant Blade. Corrosion Resistance. Pocket Clip.
| Overall Length | 15-1/2" |
|---|---|
| Tip Size | 3/8" |
| Shank Material | Steel |
| Shank Length | 10" |
| Tether Capable | Standard Tool (Accessory Needed for Tethering) |
| Tip Style | Keystone |
| Tip Style Group | Slotted |
| Handle Material | Acetate |
| Finish | Chrome |
| Standards | ASME |
| Item | Screwdriver |
| Shank Shape | Round |
| Handle Design | Ergonomic with Antiroll |
| NSN | 5120-00-237-6985 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |