STANLEY® 100 PLUS® STANDARD SLOTTED TIP SCREWDRIVER 3/8" X 8"
SKU
STP 66-168-A
$0.00
STANLEY® 100 PLUS® STANDARD SLOTTED TIP SCREWDRIVER 3/8" X 8"
STANLEY® 100 PLUS® STANDARD SLOTTED TIP SCREWDRIVER 3/8" X 8"
Large, deep fluted acetate handle stands up to heavy-duty industrial use.Easy-to-clean handle. Flanges on the blade inside the handle provides a solid, twist-resistant blade. Bars are fully ground and polished, then chrome plated for corrosion resistance. Bars are made of alloy steel and heat-treated for strength and durability. Bolster reinforced construction. Hex bolster allows for use with a wrench for added torque. Slotted tips are cross ground for consistent fit.
| Overall Length | 13-1/4" |
|---|---|
| Tip Size | 3/8" |
| Shank Material | Steel |
| Shank Length | 8" |
| Tether Capable | Standard Tool (Accessory Needed for Tethering) |
| Tip Style | Keystone |
| Tip Style Group | Slotted |
| Handle Material | Acetate |
| Finish | Chrome |
| Standards | ASME |
| Item | Screwdriver |
| Shank Shape | Round |
| Handle Design | Ergonomic with Antiroll |
| NSN | 5120-01-367-3746 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |